STEM Koordinatörlüğü Sertifika Programı

Programın Amacı:
STEM Öğretmeni sertifikasına sahip olanların ileri düzeyde STEM eğitimi yeterliliğine sahip olmalarını sağlamak ve bu kişileri okulları yönlendiren STEM Koordinatörleri haline getirmektir. Program sonunda başarılı olanlar başka öğretmenlere de STEM eğitimi verme hususunda yeterli hale gelecektir. STEM Koordinatörleri okullarını STEM Okuluna dönüştürme yolunda yeterli deneyime sahip olacaklardır.

Program İçeriği:
* STEM Koordinatörlüğü nedir?
* STEM Okulu ve öğretmenlerinin özellikleri
* Okulda STEM Koordinatörlüğü
* Okulda STEM Çalışmaları
* Portfolyo Hazırlama
* Rapor Hazırlama
* STEM Koordinatörlüğü Semineri
* STEM Koordinatörlüğü Yeterlilik Sınavı

Programda 1 günlük bir çalışma sonrasında katılımcıların okullarında ya da kurumlarında minimum 6 aylık bir çalışma gerçekleştirmeleri, diğer öğretmenlerle çalışmaları, öğrencilere STEM eğitimi vermeleri, STEM eğitimi için ders planı hazırlamaları, öğrencilere uygulamalı mühendislik çalışmaları yapmaları, öğrencilerin portfolyolarını tutmaları, rapor hazırlamaları, seminer hazırlamaları ve 6 ay sonunda yeterlilik sınavına girmeleri beklenmektedir.
Talep edilen bilgi ve belgeler programın ilk gününde katılımcılara bildirilecektir.

Eğitimin Süresi:
80 Saat

Eğitimin Tarihleri:
Program kişilerle özel olarak belirlenen çalışma tarihleri ile gerçekleştirilecektir. Kişilerin ve eğitmenin tarihlerine göre bireysel olarak çalışılacaktır. Yeterlilik sınavı tüm katılımcılar için aynı gün yapılacaktır. Sözlü mülakatlar ise randevu usulü gerçekleştirilecektir.

Kimler Katılabilir:
STEM Öğretmeni Sertifikasına ya da eşdeğeri minimum 40 saatlik bütünleşik STEM sertifikasına sahip olanlar katılabilir. Sertifikanın kim tarafından verildiği, içeriği ve eğitmenleri incelenecek olup programa uygun olanlar kayıt yaptırabilecektir.

Program Sonunda Verilen Belgeler:
Programı başarıyla tamamlayıp yeterlilik sınavını geçenlere İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından hazırlanan 80 saatlik Resmi STEM Koordinatörlüğü Sertifikası verilecektir. Önceki verilen 40 saatlik sertifika ile toplam 120 saatlik bir sertifika sahibi olunacaktır.
Programı tamamlayan, şartları yerine getiren ancak yeterlilik sınavını geçemeyenlere talep ettikleri takdirde 40 saatlik 2. Seviye STEM Öğretmeni sertifikası verilecektir. Bu kişiler 6 ay sonra tekrar raporları ve dosyaları ile yeterlilik sınavına girebileceklerdir.

Bu belge, katılımcılara diğer öğretmenleri eğitme hakkı vemektedir.

Ön Kayıt Formu